Congratulations to these student-athletes for receiving state, district, and metro honors at the close of the Fall 2023 athletic season!
Boys Cross Country All-State
Nicholas Ponte ’26
Boys Cross Country All-District
Elliot Hickey ’26
Andrew Kevan ’26
Nicholas Ponte ’26 – District Champ
Akilan Sankaran ’25
Girls Cross Country All-State
Anna Hastings ’26 – State Champ
Addison Julian ’26
Emma Michael ’28
Grace Morneau ’27
Girls Cross Country All-District
Anna Hastings ’26 – District Champ
Addison Julian ’26
Jac Lujan ’28
Grace Morneau ’27
Addie Siembieda ’24
Evie Soule ’26
Lane Wagner ’27
Girls Cross Country All-Metro
Anna Hastings ’26
Addison Julian ’26
Emma Michael ’28
Girls Cross Country Red v Green All-Star
Addie Siembieda ’24
Football All-State
First Team
Brody Whitaker ’24 – inside linebacker
Football All-District
First Team
Jett Galles ’25 – running back
Isaiah Rivera ’26 – offensive line, defensive line
Carter Speegle ’24 – punter
Zach Waghorn ’26 – inside linebacker
Brody Whitaker ’24 – offensive line, inside linebacker
Second Team
Gage Conway ’26 – kicker
Andres Grine ’24 – slot receiver
Dalton Lee ’24 – secondary
Roan McKinley ’25 – defensive end
Kenai Parker ’24 – outside linebacker
Ryan Ramirez ’25 – offensive line
Finn Thompson ’26 – secondary
Football All-Metro
First Team
Gage Conway ’26 – kicker
Dalton Lee ’24 – All-Academic
Carter Speegle ’24 – punter
Brody Whitaker ’24 – inside linebacker
Second Team
Dalton Lee ’24 – defense safety
Kenai Parker ’24 – special recognition
Zachery Waghorn ’26 – insider linebacker
Brody Whitaker ’24 – offensive guard
Football Red v Green All-Star Game
Brody Whitacker ’24
Carter Speegle ’24
Boys Soccer All-State
First Team
Luke Babinski ’24 – forward/striker
Grady Gilchrist ’25 – forward/striker
Townes Richardson ’25 – midfielder
Boys Soccer All-Metro
First Team
Grady Gilchrist ’25 – midfielder
Second Team
Luke Babinski ’24 – forward
Townes Richardson ’25 – midfielder
Girls Soccer All-State
First Team
Cara Anderson ’24
Isabella Barnes ’26
Reily Cates ’25
Alex Patton ’24
Adeline Spratley ’26
Piper Wiese ’24
Second Team
Addison Cates ’27
Layla Logan ’25
Girls Soccer All-District
First Team
Cara Anderson ’24
Reily Cates ’25
Layla Logan ’25
Alex Patton ’24
Adeline Spratley ’26
Piper Wiese ’24
Second Team
Isabella Barnes ’26
Addison Cates ’27
Honorable Mention
Marlo Brunner ’25
Selena Broussard ’27
Maile Maldonado ’25
Carolina Martinez ’24
Cambria Tero ’27
Girls Soccer All-Metro
First Team
Cara Anderson ’24
Piper Wiese ’24
Girls Soccer All-Star Game
Alex Patton ’24
Piper Wiese ’24
Girls Soccer United Soccer Coaches All-State Selection
Cara Anderson ’24 – goalie
Piper Wiese ’24 – midfielder
Girls Soccer United Soccer Coaches All-Region Selection
Cara Anderson ’24
Girls Soccer United Soccer Coaches Awards
Cara Anderson ’24 – Fall West All-Region Team
Volleyball All-State
First Team
Kiara Brown ’28
Emma Eden ’24
Rowan Jaime ’28
Ruby Winham ’27
Second Team
Kristin Newell ’25
Volleyball All-District
First Team
Emma Eden ’24 – MVP
Rowan Jaime ’28
Kristin Newell ’25
Second Team
Kiara Brown ’28
Honorable Mention
Ruby Winham ’27
Volleyball Academic All-District
Grace Borrego ’24
Ella Drescher ’25
Emma Eden ’24
Vela Fine ’24
Sydney Marks ’24
Kristin Newell ’25
Sierra Sedillo ’25
Volleyball All-Metro
First Team
Emma Eden ’24
Rowan Jaime ’28
Kristin Newell ’25
Second Team
Kiara Brown ’28
Ruby Winham ’27
Volleyball American Volleyball Coaches Association Best and Brightest – 706 nationwide
Emma Eden ’24
Vela Fine ’24
Sydney Marks ’24
Volleyball American Volleyball Coaches Association All-Region – 25 players from Kansas, Colorado, New Mexico, Utah, and Wyoming
Emma Eden ’24